„Wspólna historia-wspólna przyszłość” – Polsko-Litewska Wymiana Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 11 lipca 2018 14:11

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Stoczek realizowało w ostatnich dniach kolejny projekt Międzynarodowej Wymiany Młodzieży pod hasłem „Wspólna historia-wspólna przyszłość” – Polsko-Litewska Wymiana Młodzieży. Tym razem po raz pierwszy wymiana była dokonana z innym krajem niż zazwyczaj – z Litwą. Projekt realizowanym był dla uczniów dla Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Stoczku, którego głównym celem jest poznanie przez uczniów innej kultury, tradycji, historii, nawiązanie nowych znajomości oraz stworzenie nowej wspólnej przyszłości. Projekt realizowany był w dniach 4 lipca – 10 lipca 2018 r. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

Międzynarodowe spotkanie odbyło się w Ośrodku Wypoczynkowym „Kołatek” w miejscowości Mierki niedaleko Olsztyna. Ośrodek położony jest między dwoma jeziorami Staw oraz Pluszne, otoczony liściasto-iglastym lasem. „Kołatek” zapewnia cichą, spokojna atmosfera, moc atrakcji dla uczestników oraz piękną pogodę, którą mieliśmy.

Uczestnicy obu grup – Polski i Litwy – spotkali się w dniu 4 lipca by przez 7 dni wspólnie przypomnieć sobie swoją wspólną historię i stworzyć ją nowo. Udział w  wymianie wzięło 10 uczniów Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Stoczku (klas II i III) wraz z 2 opiekunami. Grupa Litewska przyjechała do nas w składzie 10 uczniów i 2 opiekunów ze szkoły Matuiz Pagrindin Mokykla – szkoła średnia z miejscowości Matuiz.

Motywem przewodnim wymiany była Bitwa pod Grunwaldem, która odbyła się 15 lipca 1410 r. gdzie wspólnie polskie i litewskie wojska pod wodzą Jagiełły stoczyły bitwę jedną z największych w historii średniowiecznej Europy z siłami rycerstwa zakonu krzyżackiego. Uczestnicy mieli za zadanie opowiedzieć w dwóch językach historię bitwy na podstawie przeprowadzonego wspólnie cyklu wywiadów z uczestnikami obchodów rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, z mieszkańcami miejscowości Mierki – gdzie mieszkali, ze wczasowiczami i pracownikami ośrodka. W ramach zadania młodzież podzieliła się na trzy Polsko-Litewskie zespoły biorąc czynny udział w organizowanych warsztatach filmowo-fotograficznych. Razem dokumentowali swoje działania w postaci zrobionych zdjęć, przeprowadzali i nagrywali wywiady, stworzyli prezentację multimedialne opowiadające o wydarzeniach z okresu średniowiecza, które później zaprezentowali. Do swoich działań wykorzystywali kamerki wyczynowe, aparat fotograficzny, własne telefony oraz drona pod okiem specjalisty. Na podstawie posiadanej wiedzy oraz zebranych materiałów młodzież opracowała film. Całość wspólnej pracy została nagrana przez profesjonalnego twórcę filmów, film niebawem ukaże się na naszej stronie. Idąc śladami wspólnej historii odwiedziliśmy Malbork oraz zwiedzili i poznaliśmy historię Zakonu Krzyżackiego, który jest jednym z najlepiej zachowanych zakonów z czasów średniowiecza w Europie. Pojechaliśmy również zobaczyć słynne pola Grunwaldu gdzie trwały przygotowania do obchodów i rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem. Zwiedziliśmy też Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, gdzie mogliśmy obejrzeć eksponaty z czasów średniowiecza, zbroje w jakiej rycerze dawniej walczyli, broń, monety z państwa polskiego i krzyżackiego oraz scenę bitwy z filmu „Krzyżacy”, mogliśmy sobie wyobrazić jak mogła wyglądać Bitwa pod Grunwaldem. Natomiast czas wolny wypełniały nam różnego rodzaju atrakcję, począwszy od zapoznawczego meczu siatkówki Polska-Litwa aż do turnieju piłki nożnej z drużyną ze sąsiedniego obozu. Nasze grupy, która połączyła swoje siły zakończyły turniej pięknym zwycięstwem dla Polsko-Litewskiego zespołu 4:2. Rozgramiając swoich przeciwników – nawiązując do tematyki projektu... W kolejnych dniach młodzież wzięła udział w spływie kajakami, mogąc tym samym podziwiać wspaniałe walory krajoznawcze mazur, przy wspólnym ognisku, które odbyło się ostatniego dnia mogliśmy podsumować naszą wspólną pracę i powspominać najciekawsze i najśmieszniejsze sytuację. Na koniec odbyła się wspólna dyskoteka, która zakończyła pełen wrażeń dzień.

Nazajutrz spotkaliśmy się na podsumowaniu naszych działań. Grupa litewska przygotowała dla nas miłe pamiątkowe niespodzianki. My oczywiście, też o nich pamiętaliśmy. Na pamiątkę naszej współpracy przekazaliśmy sobie wzajemnie flagi z naszymi podpisami. Nieubłaganie nastąpił czas rozstania, pożegnaliśmy się więc wzajemnie licząc, że za rok się ponownie spotkamy na kolejnej wymianie.

Serdecznie pozdrawiamy Grupę Litewską. Do rychłego zobaczenia!

 

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=023xnUrow-g&feature=youtu.be