Instruktorzy TK na szkoleniu górskim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 01 grudnia 2014 17:33

Instruktorzy TK na szkoleniu górskim.

 

Listopadowe szkolenie Instruktorów Turystyki Kwalifikowanej było ostatnim elementem projektu „Turystyka krajoznawcza narzędziem integracji lokalnych społeczności”, realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Stoczek. Tym razem instruktorzy z terenu powiatu węgrowskiego nabywali uprawnienia z zakresu pieszej turystyki górskiej.

Ze względu na charakter szkolenia, dwudniowy kurs musiał odbyć się w warunkach górskich. Wybór padł na położoną w Beskidzie Żywieckim miejscowość Ujsoły, nad którą góruje Krawców Wierch – szczyt, który był kulminacyjnym punktem szlaku, na którym odbywały się zajęcia szkoleniowe. Szczyt może nie imponuje wysokością, ale nie to nie rekord wysokości n.p.m. był głównym celem uczestników szkolenia, a nabycie umiejętności poruszania się w każdym, trudnym terenie górskim.

Pierwszy dzień kursu obejmował zagadnienia teoretyczne, związane z pieszą turystyką górską jako formą turystyki kwalifikowanej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawne aspekty uprawiania i organizowania turystyki górskiej, właściwą organizację imprez turystyki górskiej oraz animację czasu wolnego w trakcie wycieczek w góry. Drugiego dnia kursu instruktorzy musieli potwierdzić swoją wiedzę i umiejętności podczas  wycieczki egzaminacyjnej. Wśród zadań, które musiał zaliczyć każdy uczestnik kursu znalazły się min. orientacja w terenie, prowadzenie grupy na szlaku oraz komentarz krajoznawczy w trakcie pilotażu.

 

Chociaż góry nie wysokie, to jednak warunki atmosferyczne (przez dobę przed kursem padał deszcz), a tym samym warunki na szlaku, postawiły przed uczestnikami dosyć wysoko poprzeczkę. Trudny szlak spowodował jednak skupienie i silną mobilizację wśród kursantów, co niewątpliwie wpłynęło pozytywnie na wyniki zaliczenia kursu. 20 Instruktorów nabyło nowe uprawnienia, uzyskując jednocześnie tytuł instruktora drugiego stopnia.

Uczestnictwo w projekcie niewątpliwie podniosło stopień umiejętności praktycznych oraz kwalifikacje grupy projektowej, która poprzez udział w podejmowanych w ramach projektu działaniach została wyposażona w nowe narzędzie rozwijające wachlarz możliwości organizowania aktywności lokalnej na płaszczyźnie turystyki i krajoznawstwa. Teraz czas na kolejny krok, który powinni zrobić już sami instruktorzy: przejście z poziomu uczestnika imprez turystycznych do samodzielnego ich organizowania.

Szkolenie ITK, jak również pozostałe działania projektowe, realizowany było przy wsparciu finansowym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Marcin Ilczuk
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Stoczek